Sezon: sezon suchy maj-wrzesień, my byliśmy w październiku i polecamy! 🙂

Waluta: IDR (rupia), 10000IDR ~2,65zł

Noclegi: spaliśmy w Yani’s homestay, zdecydowanie polecamy, można wypożyczyć skuter, a obsługa zna wszelkie potrzebne informacje jak gdzieś dotrzeć, co na Sumatrze jest nieocenione!

Ceny:

 • spożywka – ceny niższe od tych w PL, poza rzeczami importowanymi. Kosmetyki nawet o połowę tańsze niż w PL. Ubrania dużo tańsze, japonki w sklepie można dostać za 12tys. IDR (ok. 3zł!!)
 • knajpy – danie obiadowe od 20tys. IDR, kawa od 5tys. IDR, w droższych restauracjach dania od 60tys. IDR.
 • alkohol – w Padang w sklepach bardzo ciężko dostać, jeśli znajdziemy cena 35-50tys. IDR za butelkę, w knajpie 70tys. IDR.
 • transport – lokalny busik (bemo) 2tys. IDR, minibusy międzymiastowe 15-50tys. IDR w zależności od odległości, bardzo tani Uber (poniżej 1zł za km, brak opłaty startowej!), wypożyczenie skutera 70tys. IDR. Bus z lotniska 20tys. IDR
 • atrakcje – w samym Padang brak. Wycieczka na wyspę Siberut wraz z pobytem z plemieniem Mentawai od 250Euro – 400Euro za pakiet 5dni/4noce w zależności od wielkości grupy.

Jak dojechać: Samolotem z wielu miejsc w Azji.

Transport na miejscu: wynajęty skuter (jeśli się nie boisz jeździć w tym wariackim ruchu), Ojek (moto-taxi), Uber, lokalne busy (bemo), międzymiastowo minibusy lub prywatny samochód z kierowcą

Atrakcje:

 • W samym Padang, pomimo jego wielkości, nie ma nic interesującego, ludzie zazwyczaj nie zostają tu dłużej niż 1 noc.
 • Z Padang można dostać się na wyspę Siberut na surfing (jedno z lepszych miejsc na świecie), lub na kilkudniową wycieczkę do wioski ludu Mentawai (niżej linki do polecanych biur/przewodników)
 • Z Padang/Bukittingi w soboty można udać się na Pacu Jawi – ‚wyścigi’ ludzi którzy odcinek błotnistego pola próbują przejechać na pługach doczepionych do dwóch wołów, trzymając się tylko ich ogonów (POLECAMY!). Miejsce ‚wyścigu’ zmienia się, pytajcie w Yani’s homestay jak tam dojechać.
 • W okolicy jest kilka nienajgorszych wodospadów
 • Około 80km od Padang znajduje się most w całości zrobiony z korzeni drzew, podróż skuterem zajęła nam 2,5h w jedną stronę, tylko dla ludzi o silnych nerwach 🙂 Dla pozostałych zostaje samochód z kierowcą, nie ma opcji dojechania transportem publicznym. Nazwa tego miejsca to ‚Jembatan Akar Bayang’, jest precyzyjnie zaznaczone na mapach google.

Plany podróżnicze: My w Padang spędziliśmy 4dni, jeden na miejscu, jeden na wycieczce na most z korzeni, jeden na Pacu Jawi i ostatni na lokalnym, corocznym festiwalu Baduik. Po 4 dniach udaliśmy się na wypoczynek 40km od Padang do Ricky’s Beach house, całkiem przyjemne miejsce z dala od cywilizacji.

Porady końcowe:

  • jeśli nie macie czasu i was stać, w każde miejsce można dostać się prywatnym, klimatyzowanym samochodem. Transport publiczny jest koszmarem, zazwyczaj busy nie wyjeżdżają jeśli się nie zapełnią albo krąża po mieście i naganiają ludzi. Zazwyczaj nie można liczyć na klimatyzację, miejsce na nogi czy średnią prędkość większą niż 25km/h, można za to liczyć na muzykę rozkręconą na cały regulator, lokalesów krzyczących do swoich telefonów, robiących białym ludziom zdjęcia oraz palącym papierosy w środku busa.
  • drogi w 99% przypadków są 1-pasmowe, bez pobocza. Gdy ciężarówka musi się zatrzymać momentalnie tworzy się korek. Przepisów drogowych praktycznie nie ma, ludzie zazwyczaj trzymają się lewej strony drogi, ale nie ma to zastosowania w przypadku skrzyżowań.
  • nie polecamy chodzić pieszo, ponieważ często nie ma chodników i trzeba uważać, żeby nikt nas nie potrącił
  • Indonezyjczycy są zazwyczaj bardzo mile nastawieni, uśmiechnięci i pomocni, ale zazwyczaj nie znają angielskiego w stopniu komunikatywnym, nic nie wiedzą odnośnie okolicznych atrakcji, strasznie śmiecą, dużo palą i trzeba ich trzymać ‚na krótko’ jeśli chodzi o obietnice (tj. opierniczać co chwilę, żeby dotrzymywali danego słowa).
  • lokalny alkohol – Arak jest całkiem niezły, zwłaszcza po zmieszaniu ze Spritem, pytajcie ludzi kto może go załatwić i nie przepłaćcie ! Cena za 0,5l (20-25%) nie powinna przekraczać 50-70tys. IDR.
  • chodząć po ulicach spodziewajcie się, że kierowcy będą na was trąbić, ludzie będą ciągle krzyczeć ‚Heloł mister wher are ju from’, prosić was o wspólne zdjęcie, a od czasu do czasu grupa studentów poprosi o ‚wywiad’ w celu ćwiczenia angielskiego.
  • najlepszy zasięg jeśli chodzi o telefon i internet ma operator Telkomsel. Niestety zakup pakietu jest strasznie zagmatwany. Kilka najważniejszych pojęć – Pulsa – kredyt na koncie do wykorzystania na wszystko (50k IDR powinno starczyć na 800MB-1,5GB internetu), Flash – internet, InternetLokal – internet ważny tylko w miejscu w którym aktywowaliśmy kartę. Do wyboru jest kilka ‚taryf’ polecam wziąć Loop lub SimPati. Po zakupie ‚Pulsa’ można założyć konto na stronie Telkomsela i wykupić paczkę internetu spośród dostępnych online. Uwaga, nie można doładować karty online używając europejskich kart debetowych/kredytowych.
  • Wypłaty z bankomatów – maksymalnie można z bankomatu wyjąć 3mln IDR (w bankomacie CIMB Bank), zazwyczaj limit to 2,5mln (patrzcie jakie banknoty bankomat wydaje, zazwyczaj limit to 25banknotów). UWAGA: większość bankomatów działa inaczej niż w Europie tj. najpierw wydają pieniądze, a dopiero po kliknięciu na ekranie ‚zakończ transakcję’ wydają kartę. Siła nawyku sprawiła, że 2 razy prawie straciliśmy kartę, raz została zauważona i wyciagnięta przez ochroniarza, a raz obsługa banku wyjęła kartę ze środka bankomatu.
  • wtyczki do kontaktów jak w Polsce
 • linki przydatne przy ogarnianiu wycieczki do ludu Mentawai : LINK1   LINK2